גינה במרפסת – על הקמה ועיצוב ומה שביניהם

אם אתם נמנים עם ברי המזל שיש להם מרפסת בדירה, בטח חשבתם (ואם לא, אולי כדי שתחשבו) להסב את כולה או חלק ממנה לגינה. בין אם מדובר במרפסת רחבת ידיים או באחת קטנטונת, יתרונותיה של גינה לא יסולאו בפז. החל מהירוק בעיניים שעושה לכם שמח, עבור במעלות הבריאותיות שלה שמספקות לכם ריאה ירוקה בלב העיר, או בשקט וברוגע הנפשי שהיא משרה עליכם וכלה בקסם שהיא מוסיפה לבית ובכך שהיא מעלה את ערכו.
הקמת גינה במרפסת, כמו הקמה של כל גינה שהיא, כרוכה בהתאמת תנאי השטח (גודלו, החשיפה שלו לאור ולרוחות למשל) וכמובן שהיא גם תלוית תקציב. אפשר להקים גינה באלפי שקלים, ואפשר להקצות לכך תקציב צנוע. בכל מקרה, אל תשכחו לכלול בו גם את התחזוקה העתידית שלה. גם כאן אפשר כמובן לחסוך בעלויות, בין אם תקחועליכם את התחזוקה שלה (הזכרנו כבר את הטיפול התרפויטי בחינם שתקבלו), או שתוודאו שהצמחייה בה תדרוש מינימום השקעה.
במרפסת מתקיים בדרך קלל מיקרו-אקלים השונה מאוד מתנאי האקלים של מרפסת אחרת או מזה שעל האדמה, גם אם מדובר באותו אזור. לדוגמא, אם המרפסת שלכם מוצלת, האקלים וטווח הטמפרטורות שבה שונים מהאקלים ומהטמפרטורות של מרפסת זהה באותו בניין, החשופה לרוח או מאלה של שטח האדמה המקיף את הבניין.
החדשות הטובות הן, שכל מרפסת יכולה להפוך למרהיבה, על ידי תכנון נכון, מומלץ עם בעל מקצוע שיוכל גם לתת לכם טיפים מניסיונו וגם לכוון אתכם באופן מדויק, ויחד תוכלו להגשים את חלומכם בצורה מיטבית.

תכנון גינה

עוד לפני שתחפשו איש מקצוע שיעזור לכם עם הקמת הגינה, שבו עם עצמכם וחשבו כיצד אתם רוצים שהגינה שלכם תיראה. בחנו מהם בעצם הייעוד והשימושים של הגינה עבורכם.אולי אתם זוג צעיר עם ילדים קטנים וחשוב לכם שהגינה במרפסת תכלול שטח פתוח למשחק. במקרה כזה, כדאי לכם לתכנן דק או פרגולה גדולים, או אולי דשא סינתטי רחב ידיים שהילדים יוכלו להתרוצץ בו באופן חופשי; אם אתם למשל משפחה שמאוד אוהבת לארח, וחשוב לכם שבגינה יהיה שטח ייעודי משמעותי שיוקדש לאירוח, שיותקן בו ציוד מתאים כמו מטבח חוץ או מנגל גדול; ואולי אתם זוג מבוגר שילדיו כבר יצאו מהבית ואתם מפנטזים על גינה עם פינות חמד קטנות בהן תוכלו להירגע ולהינפש עם ספר טוב או על טיפוח גן ירק שגדלים בו צמחי תבלין וירקות מהם תוכלו להכין לשניכם כל יום סלט אורגני בריא.
רק לאחר שתחליטו עם עצמכם על מהות הגינה, תוכלו להגיע אל החלק הטכני – כיצד להקים אותה. כאן נכנסים לתמונה בעלי המקצוע שיקשיבו לכם, ולאחר בחינת תנאי האקלים והשטח של המרפסת ימקדו אתכם ויתחילו להקים את גינת חלומותיכם בהתאם לרצונות ולצרכים שלכם וכמובן על פי התקציב שתקצו לפרויקט.
דבר נוסף ולא פחות חשוב. מומלץ מאוד כי החשיבה על הקמת גינה במרפסת תהיה הוליסטית. כלומר, שהגינה תשתלב בעיצוב הפנים של הדירה, בין אם באמצעות פלטת צבעים זהה או דומה, ובין אם על ידי הצבת אלמנטים שונים בעלי דמיון קווי או עיצובי לפריטים שבבית.

הקמת גינה

השקיה וניקוז

על מנת שהצמחייה שלכם תשגשג, אחד הדברים החשובים ביותר שרצוי להשקיע בהם בתהליך הקמת הגינה שלכם, הוא נושא ההשקיה. אם המרפסת שלכם קטנה, ייתכן שיספיק לכם ברז באחת הפינות ומשפך או כד להשקיה, אך אם מדובר במרפסת גדולה או עם צמחים רבים, חבל שתתרוצצו הלוך ושוב עם המשפך בידיכם. לכן, בבואכם לתכנן אילו צמחים תשתלו והיכן למקם אותם, אל תפסלו על הסף התקנת מערכת השקיה אוטומטית, כזו שתוכל לחסוך לכם מים, להשקות כל צמח בנפרד בהתאם לצרכים שלו ולכם תתן שקט. זכרו שגם השקיה מרובה מדי עלולה להזיק לצמח, ולכן השקעה בהשקיה היא המפתח לשמירה על הגינה שלכם ירוקה לאורך כל השנה.
גם נושא הניקוז הוא בעל חשיבות רבה, כיוון שהמים המתנקזים מהעציצים והאדניות עלולים להכתים ולפגום בריצוף או בחיפוי המרפסת. חשוב לבחור מיכלים לצמחים בעלי איטום מצוין ולצייד כל מיכל שכזה בהתקן ניקוז ייעודי שיעביר את המים ישירות אל פתח הניקוז של המרפסת.

צמחייה

גינון של גינת מרפסת שונה במהותו מגינון של גינת חוץ, גם כיוון שהשטח במרבית המקרים קטן יותר, אך גם כי במרפסת אין אדמה ולרוב אין גם עצים או צמחים שיש להקדיש להם עבודה רבה מדי, כגון ניכוש או גיזום. אפשר אפילו להגדיל ולומר, שגינון גינת מרפסת יעניק לכם את החדווה שבגידול וטיפוח צמחים, במינימום עבודה. יתרון נוסף של גינה במרפסת הוא שאם תרצו להחליף את הצמחייה או לשתול בה מדי תקופה צמחים עונתיים, תוכלו לעשות זאת ביתר קלות מאשר בגינה רגילה.
עבודת תכנון נכונה של בעל מקצוע מנוסה, תיצור עבורכם גינה שהצמחייה בה תותאם לה במדויק. תוכלו להוסיף לגינה עציצים, כדים או מיכלים אחרים לשתילת צמחים. כפי שצוין, בדקו שלמיכלים אלה יש ניקוז טוב שיאפשר לצמח לגדול ולשגשג, וכן שיש להם יכולת בידוד גבוהה, כך שלא יתחממו או יתקררו מהר מדי, דבר שיכול לפגוע בשורשי הצמחים שבהם.כדאי גם להתייחס לכך שכיוון שמדובר בשטח יחסית קטן, שנראה מכל מקום, רצוי שמיכלים אלה לא רק יהיו פרקטיים, אלא גם דקורטיביים.
אפשר כמובן לעשות שימוש במרזבים, במעקות ובקירות כשטחי עיצוב נוספים יעילים. כך למשל תוכלו לתלות על המעקות אדניות או להקים על הקירות משטחים אנכיים עליהם תוכלו לתלות עציצים בגדלים שונים או לאפשר לשרכים לצמוח עליהם. כך, באמצעות ניצול מיטבי של השטח, תוכלו להגדיל את הגינה שלכם מבלי באמת להגדיל אותה פיזית.
עוד טיפ חשוב לגינת מרפסת. אם אתם רוצים לשמור על הפרטיות שלכם, להגן על הצמחים שלכם מרוח ושמש, או שאולי הנוף שנשקף מהמרפסת לא מוצא חן בעיניכם, גדלו צמחים גבוהים (במבוק או גפן משתרגת למשל הם פתרונות טובים).

ריהוט

נושא הריהוט הוא תחום עיצובי נוסף שמומלץ להקדיש לו מחשבה, בטח אם מדובר במרפסת קטנה. כדאי שהריהוט שלכם יהיה עמיד מצד אחד, אך מאידך שיוכל גם להתקפל ושיהיה קל להזזה למקרה שיירד גשם בפתאומיות או שתרצו לשנות את הכיוון שלו בהתאם לתזוזת השמש, או בכל עת שתרצו.
אם המרפסת שלכם מלאת שמש, מומלץ שהריהוט שלכם יהיה בהיר וצבעוני, גם כיוון שריהוט כהה מתחמם מהר, וגם כיוון שאור וצבעוניות ישתלבו יחד נפלא וייצרו לכם מרפסת ססגונית ושמחה.
אנו במעיין גנים נשמח להעניק לכם שירות ולבצע עבורכם תכנון ועיצוב נכונים ו / או הקמה של גינת מרפסת. הפתרונות שנספק לכם יתחשבו בצרכים ובהעדפות שלכם ויהפכו את הגינה שלכם לאחד המוקדים המושכים ביותר במרחב המגורים שלכם, לפינת חמד שתישמר לאורך זמן ושיהיה לכם כיף לשהות בה.
באדיבות אתר טוב תודה

לקבלת הצעת מחיר ללא התחייבות חייגו 072-3307121

    דילוג לתוכן